Kangroos Company / Karayiplerdeyiz
Genelde Karayipler sanki bir ülkeymiş gibi biliniyor ama toplamda 7000 ada, adacık ya da kayalıklardan oluşan bu adalar birliğinde 28 tane de sömürge ya da bağımsız ülke bulunuyor.
Adalar, kültürlerinin çeşitliliği dışında sanatta ve eğlence hayatındaki özgünlükleri ile de dikkat çekmektedir. Adalar, kalipso, Soca, Çutney, Paranggibi dünya çapında müzik türlerinin doğduğu yerdir. Adalar ayrıca dünya müziğine steel pan adlı enstrümanı da kazandırmıştır.
Tüm Karayip adalarında her yerde iguana görmek mümkün. Yolda yürürken yanınızdan kolunuz kadar iguana geçmesi muhtemel. Özellikle iguananın çok az bulunduğu St. Maarten’de 1995 yılındaki kasırga felaketinde hayvanat bahçesinin yıkılmasıyla beraber bütün iguanaların doğaya dağılması sonucu hızla çoğalan bu hayvanlar şuan her yerdeler.
37 kilometrekare kadar küçük olan doğu Karayip ülkesi St. Marteen’de iki farklı ülke aralarında fiziksel bir sınır olmadan beraberce barış içerisinde aşayabiliyorlar. 141 farklı milletten vatandaşı barındırıyor ve 7 farklı dil konuşuluyor. Bu adanın Fransız tarafında Euro da kullanıldığı için genelde alışverişlerde dolarla euroyu eşit olarak saymaktadırlar.
Karayiplerde evlerin yapılanması genelde ince duvar ya da tahtadan olup pencerelerde de cam yerine panjur ya da demir kullanıyorlar. Camın daha az kullanılmasının diğer bir sebebi de gene taşınma problemidir.
Karayiplerdeki yaşantı ile ilgili daha da bahsedecek olursak; özellikle yemek kültürleri çok çeşitlidir. Karayip mutfağının en belirgin özelliği baharatlarındaki çeşitliliktir. Bunun yanında baharat çeşitleriyle bezenmiş deniz ürünleri, et ürünleri ve çeşitli garnitürler Karayip mutfağının diğer belirleyici unsurlarıdır.
Karayipler karnavallarıyla meşhurdur. Karayip Adaları’nda her yıl yüzlerce karnaval, festival ve kültürel etkinlikler düzenlenir.
Adalar arası ulaşım uçaklar ya da yüksek hızlı feribotlardır. Ülke içi ulaşımlarda otobüslerle taksiler aynı tip arabalardır, farkları plakalarda yazılanlardan anlaşılır.
Karayip adaları tüm yıl boyunca sıcak geçen tropikal iklimin etkisi altındadır. Bu yüzdendir ki bir çok farklı türde tropikal meyve yetişir. İsmini bilmediğimiz, tadını tahmin bile edemeyeceğimiz kadar güzel bu meyveler ülkemizde yetişmemektedir.
Karayiplerde spor dalları da farklıdır. Çoğu kişi futbolu bilmez bile. Basketbolun yanında kriket ve hentbol en populer spor dallarıdır.