Kangroos Company / St. Maarten

Do It Caribbean

Sint Maarten, Hollanda Krallığı’nı meydana getiren dört ülkeden biri. Karayipler’deki Saint Martin adasının %40’lık bölümünü kaplamaktadır. Başkenti Philipsburg’dur.

Saint Martin, Karayip denizinin kuzey-doğusunda Puerto Riko’nun 240 km doğusunda yeralan tropik bir adadır.

Adanın yüzölçümü 87 km² olup kabaca ortasından Hollanda Krallığı ile Fransa arasında ikiye bölünmüştür. Hollanda Krallığı’na bağlı güney yarısı Sint Maarten, Fransa’ya bağlı olan kuzey yarısıysa da Saint Martin olarak adlandırılır. Hollanda bölgesi Hollanda Krallığı’nı oluşturan ülkelerden biridir.

Hollanda Krallığı’na bağlı olmasına karşın AB dışında kalan adanın güney bölümünde para birimi Hollanda Antilleri guldeni, Fransa aracılığıyla AB’ye bağlı olan kuzey bölümünde ise Euro’dur. Her ne kadar Hollanda bölümünde yasal dil Felemenkçe ve İngilizce, Fransız bölümünde ise Fransızca olsa da adadaki en geçerli dil İngilizce’dir. Bunun kökeni adaya bir zamanlar getirilmiş olan İngilizce konuşan kölelere dayanmaktadır.

87 kilometrekare kadar küçük olan doğu Karayip ülkesi St. Marteen’de iki farklı ülke aralarında fiziksel bir sınır olmadan beraberce barış içerisinde yaşayabiliyorlar. 141 farklı milletten vatandaşı barındırıyor ve 7 farklı dil konuşuluyor. Bu adanın Fransız tarafında Euro da kullanıldığı için genelde alışverişlerde dolarla euroyu eşit olarak saymaktadırlar. Ülkenin bir tarafında okullar ağustosta açılırken, diğer tarafındaki öğrenciler daha şanslı; onlar Eylül sonunda okula başlıyorlar. Aynı topraklarda bulunan bu iki ülkedeki farklılıklar bunlarla da bitmiyor. Bu iki devletin kuralları gereği bu ufacık adada iki tarafta da farklı elektrik voltajlı prizler kullanılıp bir taraftan diğer tarafına yapılan telefon görüşmelerinin bile milletler arası tarifeden yazılmış olması gerçekten şaşırtıcıdır.

St. Maarten’de gerçekleşecek 11 günlük “DoitCaribbean! Learn and Explore” Programımıza dahil olacak katılımcılarımız, Karayipler kültürü ve St. Maarten’i tanımanın yanı sıra, ülkelerindeki kültürlerini programın diğer katılımcılarına da sunabilecek.

Karayiplerin en güzel ülkelerinden biri olan St. Maarten’de organize edeceğimiz program olan “DoitCaribbean!” Türkiye’den dahil olacak gençlerin Karayipler kültürünü tanıma ve sosyal sorumluluk bilincini arttırmak amaçlı bir programıdır.

Programımıza dahil olacak katılımcılarımızda dil becerilerini geliştirmeyi, farklı kültürleri, yerel halkı ve kampüs yaşamını tanımalarını sağlamayı, dünyaca ünlü yerleri ziyaret etmeyi, yeni arkadaşlar kurmalarını, kültürlerarası anlayışı güçlendirmeyi ve teşvik etmeyi, toplulukla işbirliği yapmak ve sorumluluk değerlerini bütünleştirmeyi hedefliyoruz.

Programımıza Dahil Olan Hizmetler:

 • St Maarten’e seyahat (Gidiş dönüş uçak biletleri, otobüs tarifeleri, vb.)
 • Konaklama
 • 3 Öğün Yemek (Kahvaltı, öğle ve akşam yemeği)
 • CECF tarafından havaalanı servisi
 • CECF tarafından düzenlenen aktiviteler
 • CECF tarafından düzenlenen günü birlik geziler
 • 10 Saat İngilizce ve Flemenkce Dersi
 • Ada çevresi gezi ( Long Bay, şnorkelle yüzmek için Creole, Öğle yemeği için Grand Case, yüzmek için Tintamarre ve Pinel Adası)
 • Program dahilindeki seyahat masrafları (Aktiviteler, günü birlik geziler)
 • Kayıt masrafları
 • Kurs sonu katılım sertifikası

Programımıza Dahil Olmayan Hizmetler:

 • Vize
 • Seyahat Sigortası

Program ödeme koşulları / iade iptal ve Yöntemi nedir?

Programa dahil olan katılımcılarımıza, program ücretlerini peşin ödeyebilecekleri gibi bir de taksitle ödeme yapma fırsatı sunuyoruz. Kurumumuzun resmi banka hesabına yapılacak olan ödemelerde taksit yapılması istenirse:

Yüzde 40’ını peşinat olarak, yüzde 60’ını 3 ay taksit olmak üzere 4 farklı zamanda ödeme alıyoruz.

Konaklama ve yeme içme koşulları nelerdir?

Konaklama, St. Maarten’in başkenti Philipsburg’da olmakta ve Türkiye’deki otellerin seviyesine göre 2 yıldızlıdır. Yemek ve konaklama Karayiplerde bulunan Caribbean Education and Culture Foundation (CECF) tarafından karşılanacak. Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve aperatiflerin tamamı program dahilinde olacak.

Konforlu bir konaklama için otelimizde çarşaf, battaniye ve yastık gibi temel ihtiyaçlara ulaşabileceksiniz. Bunun yanı sıra ihtiyaç dahilinde havlu kiralamanız da mümkün olacaktır. Yiyecek ile ilgili olarak; yemek hazırlamak için gerekli tüm malzemeler, mutfak eşyaları ve teçhizat Caribbean Education and Culture Foundation (CECF) tarafından karşılanacak.

Yiyecekler, yemek yapma ve hazırlama görevlerini karayipli aşçılarımız tarafından hazırlanacak. Yemek ile ilgili özel gereksinimleri olan katılımcılar  olması halinde (vejeteryan, vegan, alerji yapan besinler v.b) lütfen Caribbean Education and Culture Foundation (CECF)’ye  bildiriniz. Talebiniz dikkate alınacaktır.

Ulaşım nasıl sağlanacaktır?

Ulaşım İstanbul’dan Amsterdam / Hollanda aktarmalı St. Maarten Havalimanına olmak üzere 2 farklı uçakla sağlanacaktır. İstanbul’a geri dönüş için de gene aynı yol takip edilecektir. St.Maarten Havalimanından ise; organizasyonumuz tarafından konaklama yerine ulaşım özel araçlarla sağlanacaktır. Ve, Program dahilindeki tüm ülke içi seyahatlarımız da gene kurumumuz tarafından otobüslerle sağlanacaktır.

St. Maarten’de program dışında ekstra gün kalmak istesek nasıl yardımcı olursunuz?

Program dışında, program öncesi ya da sonrası ekstra gün kalmak isteyen katılımcılarımız için hem uygun fiyatlı konaklama taleplerinde yardımcı oluyoruz. Hem de organizasyonumuzdaki gönüllü arkadaşlardan ücretsiz şekilde rehberlik hizmeti almalarını sağlıyoruz.

ST. MAARTEN / DOITCARIBBEAN! – LEARN AND EXPLORE PROGRAMME

Programımız dahilinde her gün, sabah 9:00 ile 10:00 arası kahvaltı, 13:00 ile 15:00 arası<br /> öğle yemeği, 19:00 ile 20:30 arası akşam yemeği ve bununla beraber akşam 20:30’dan sonra<br /> her gece farklı etkinlikler olacaktır.

Program dahilindeki her gün bir saat İngilizce ve Flemenkçe dil eğitimimiz olmakla beraber, bu eğitimler interaktif şekilde projemize dahil olan diğer yerel katılımcılar ile deneyimli öğretmenler tarafından organize edilecektir.

Program dahilinde her sabah; farklı katılımcılar tarafından organize edilecek sabah sporu ve canlandırıcı oyunlarımız olacaktır.

1. GÜN: (Cuma) ISTANBUL – AMSTERDAM – ST. MAARTEN UÇUŞU

 • İstanbul hareket, St. Maarten varış.

2. GÜN: (Cumartesi) ST. MAARTEN / TANIŞMA

 • Programımızdaki Güney Amerikalı (Kolombiyalı ve Venezuelalı) ve Karayipli (Dominik Cumhuriyetli ve St. Maartenli) katılımcılarla tanışma ve program açılışı
 • Konaklama ve çevresi gezisi
 • Karayip Korsanları Oyunu – Grup Çalışması
 • Tanışma Gecesi

3. GÜN (Pazar) PHILIPHSBURG TOWN HALL / KARAYİP PAZARI / KARAYİP MUTFAĞI VE YEMEKLERİ

 • Hollanda Antilleri St. Maarten başkenti Philipsburg gezisi
 • Amerika ve Karayiplerin diğer ülkelerinden gelen onlarca Cruise gemilerinin yanaştığı Great Bay’de beyaz kum sahillerinde vakit geçirme ve Karayip pazarını geziyoruz.
 • Konaklama yerine dönüş.
 • Karayip mutfağı – Karayipli aşçılar eşliğinde karayip mutfağını tanıyacağız ve karayip yemeklerini hep beraber yapma fırsatımız olacak.
 • Karayip yemekleri, zengin bir kültürel mirasa ve lezzetli mutfak geleneklerine sahiptir. İspanyol, Afrika, Fransız ve küçük ölçüde Çin mutfağının etkisiyle şekillenen Karayip mutfağının en belirgin özelliği baharatlarındaki çeşitliliktir. Bunun yanında baharat çeşitleriyle bezenmiş deniz ürünleri, et ürünleri ve çeşitli garnitürler Karayip mutfağının diğer belirleyici unsurlarıdır.
 • En çok tüketilen besin maddelerinden birisi de pirinçtir. Mısır, bezelye gibi sebzelerle beraber pişirilir.
 • Ayrıca muz, mango, ananas, papaya ve hindistan cevizi gibi meyveler ada mutfağında önemli yer teşkil etmektedir. Bu meyvelerle hazırlanan lezzetli tatlılar ve yemekler günlük beslenmenin büyük bir bölümünü kaplamaktadır. Mahallemizde bulunan Karayipli ailelerle birlikte Barbekü zamanı.

4. GÜN. (Salı) STEEL PAN ÇALGI ÖĞRENİYORUZ / MİNİ KONSERİMİZ

 • Sabah kahvaltıdan sonra Karayiplerin meşhur Steel Pan müziğini öğrenmek üzere çalışmalarımıza başlıyoruz. Müzisyenlerimiz eşliğinde yapacağımız çalışmalarda her katılımcının Karayiplerin geleneksel müziklerini öğrenme ve çalgılarını öğrenme fırsatı olacaktır.
 • Adalar, kültürlerinin çeşitliliği dışında sanatta ve eğlence hayatındaki özgünlükleri ile de dikkat çekmektedir. Adalar, kalipso, Soca, Çutney, Paranggibi dünya çapında müzik türlerinin doğduğu yerdir. Adalar ayrıca dünya müziğine STEEL PAN adlı enstrümanı da kazandırmıştır.
 • Adalarda müziksiz geçen bir gün neredeyse yok gibi. Salsa, rumba, çaça herkesin müzik eşliğinde yapabildiği danslar. Karayiplerde dans ve hareket yemek içmek kadar doğaldır. Kalipsocular şarkıları içinden geldiği gibi doğaçlama söyler ve genellikle de halkın sorunlarını alaylı bir dille ifade ederler. Halk da bu şarkılar esnasında dans eder.
 • Öğleden sonra; devam edeceğimiz çalgı eğitimi ve provalarla beraber akşam St. Maarten Gençlik Merkezindeki konsere hazırlık yapacağız.
 • Akşam yemeğinden sonra, önceden organize ettiğimiz salonumuzda Mahallemizden de yerel vatandaşların davet edileceği bir mini konseri katılımcılarımız eşliğinde gerçekleşecektir. Ve devamında yerel halkla beraber yerel danslar yaparak gecemizi sonlandıracağız.

5. GÜN (Pazartesi) SIMPSON BAY – MAHO BEACH / ST. MARTEN FRENCH SIDE / GRAND CASE GEZİSİ

 • Programımızın hareketli ve yoğun günlerinden birine daha Simpson Bay gezisi ile başlıyoruz.
 • Adada dünyaca ünlü kişilerin (Justin Bieber, Bill Gates, Donald Trump gibi) yatlarının bulunduğu marinada Yat Kulübü’nü ziyaret ve çalışmaları hakkında bilgilenme, Dünyada nadir bulunan açılıp kapanma özelliğine sahip Simpson Bay köprüsüne tanık olacağız.
 • Dünyanın en ünlü ve en ilginç havalimanları arasında olan St. Maarten Princess Havalimanının bulunduğu dünyanın en sıradışı 5 plajından biri Maho sahilinde zaman geçireceğiz.
 • Öğleden sonra ülkenin Fransız tarafına geçeceğiz. (St. Maarten&#39;de 2 iki ülke vardır. Fransa ve Hollanda)
 • Fransız St. Marten’in başkenti olan Marigot turumuz Marigot pazarı ile başlıyor. Devamında Marigot kalesi gezisi ile devam edeceğiz. Dünyanın en ilginç hayvanlarından iguanaları doğal ortamlarında görme fırsatımız olacaktır.
 • Hayatınızda mutlaka görülmesi gereken yerlerden St. Maarten’in en yüksek tepesi Pic Paradis (424 metre) ve onun yamacında olan Lotarie Farm’da akşam yemeği.
 • Akşam yemeğinden sonra Fransız tarafındaki Grand Case gezisi.

6. GÜN. (Perşembe) TROPİKAL MEYVELERİ TANIYORUZ / ÜNİVERSİTE / KÜLTÜREL GECELER

 • Sabah kahvaltıdan sonra çiftçilerimizi ziyaret ediyoruz. St. Maarten tropikal bahçelerinde vakit geçireceğimiz günümüzün ilk kısmında bahçede bulunan tüm tropikal meyveleri görüyoruz. Çiftçiler tarafından meyveler hakkında bilgilendiriliyoruz ve tatlarına bakıyoruz. Sonrasında ise; bahçelere çiftçilerle beraber gönüllü olarak bakım ve fidan ekme etkinliklerimizi gerçekleştiriyoruz.
 • Günümüzün ikinci kısmında ise; karayiplerin müzikleri olan Reggy, Soca ve Calypso müzikleri dinlemek ve vakit geçirmek için St. Maarten Üniversite’sine gidiyoruz. Üniversite’de önceden organize ettiğimiz bir buluşmayla beraber üniversite öğrencileriyle buluşuyor ve okuldaki bölümlerle ve çalışmalarıyla ilgili bilgi alıyoruz.
 • Programımıza katılan tüm katılımcıların kendi ülkelerinin kültürlerini, kendilerine özgü danslarını, müziklerini ve oyunları ile beraber yemeklerini tanıtacağı kültürel geceleri organize edeceğiz.

7. GÜN. (Çarşamba) ST. MAARTEN ADA TURU! / HIKING / KARAOKE PARTİ

 • Bugün karayip denizi ve canlılarını daha yakından tanımaya hazır mısınız? Kahvaltıdan sonra Doğu karayiplerin en berrak koylarında snorkelle su altındaki cenneti görmek için botlara biniyoruz ve Dünyanın en güzel dalış noktalarından biri olan Creole Rock’a gidiyoruz. Grand Case’deki karayip balıkları ile öğle yemeğinden hemen sonra Tintamarre ve Pinel adasına geçiyoruz.
 • Pinel adası, dünyanın en güzel sarı kum plajları içerisindedir. Adada bulunduğumuz zaman içerisinde önceden organize ettiğimiz hiking etkinliğinin ardından katılımcılarımızla beraber oryantiring sporunu gerçekleştireceğiz.
 • Akşam yemeğinden sonra organize edeceğimiz Karaoke etkinliği ile devam edeceğiz.

8. GÜN. (Cuma) ANGUILLA VEYA ST. BARTS GEZİSİ (İsteğe Bağlı)

 • İsteğe bağlı olarak İngiltere Krallığına bağlı Anguilla veya Fransa ülkesi St. Barts’e, St. Maarten Fransız, Marigot limanından feribotlarla gezme imkanı vardır.
 • Bu adalardan birilerini gezmek isteyen katılımcılarımıza rehber imkanı sunulacaktır.

9. GÜN. (Cumartesi) BAPTIST KİLİSESİ / KARAYİP SAHİLLERİ GEZİSİ

 • St. Maarten’de yaşayan 141 farklı milletten insan vardır. Haliyle adada birçok din ve inanç vardır. Yakın kültürümüzde tanıklık etmediğimiz Roman Baptist dini hakkı hakkında bilgi edineceğiz. St. Peters’de bulunan “Good News Baptist Church” Kilise gezisi ve söyleşi tadında yereldeki insanlarla dinlerarası diyaloglar kuracağız.
 • Öğleden sonra Little bay’de deniz zamanı. Little bay; su sporları için en uygun sahillerinden biridir.

10. GÜN. (Pazar) HAYVANAT BAHÇESİ / ATLANTİK OKYANUSU, DOĞAL HAVUZLAR / ORIENT SAHİLİ

 • Sabah kahvaltısından sonra St. Maarten Hayvanat Bahçesine gidiyoruz ve orada bulunan hayvanları tanıma fırsatı buluyoruz. Sonrasında ise; Atlantik Okyanusunun eteklerinde bulunan Guyana koyuna yürüyoruz ve orada bulunan Dünyanın en güzel 10 doğal havuzlarından biri olan doğal havuzda vakit geçiriyoruz.
 • Öğleden sonra da, Karayiplerin en bilinen sahillerinden biri olan Orient sahilinde vakit geçiriyoruz.
 • Akşam yemeğinden sonra veda partisi!

11. GÜN. (Pazartesi) SERTİFİKALAR / AYRILIŞLAR

Sıksık Sorulan Sorular

Ben neden “DoitCaribbean!” programına katılıyorum?

Programımız; Macera sevenler ve heyecan arayanlar başta olmak üzere kısa bir süreliğine olsa da farklılık arayan herkese hitap etmektedir. Katılacağınız programımız ile karayipleri keşfedecek ve hayatın tadını burada alacaksınız. Egzotik bir ortamda 11 gün boyunca yerel halk ile bulunarak karayip kültürünü en yakından tanıma fırsatını bu program ile elde edeceksiniz. Birçok farklı kültürü burada görebileceksiniz, O meşhur ‘’Rasta Man’’ leri, karayiplerle özleşmiş kapaklı çamaşır makinelerini, Amerikan tarzı okul otobüslerini ve nicelerini.. tabi ki de karayipler denilince akla yemekleri gelir ve ilginç yemek kültürü kendi mutfağında karayip aşçılarıyla beraber öğreneceksiniz. Karayiplerin kendilerine özgü eğlenceli dansları ve müzikleriyle yerinde buluşmak için Doitcaribbean! Diyoruz. Karnaval denilince akıllara hep Brezilya gelir fakat karayipler fikrinizi değiştirecektir. Egzotik ortamda cennetten bir parça diye adlandırdığımız karayiplerde hayatınızda tadını ve adını dahi bilmediğiniz mükemmel tropikal meyvelerini dalından koparmak ve botanik bahçelerinde birbirinden farklı tropikal bitkileri yerinde öğreneceğiz. Ülkemizde anca hayvanat bahçesinde görebileceğimiz tropikal hayvanları her an her yerde görmek, birbirinden farklı sokak sanatçılarına yerinde tanık olmak, farklı spor dalları öğrenmek, karayiplilerle yeni oyunlar keşfetmek, birbirinden güzel beyaz kum ve deniz kabuğu sahillerinde vakit geçirmek, yağmur ormanlarında yürüyüşler yapmak, doğayı tanımak, çıplak gözle bile görülen rengarenk balıkları turkuaz denizinde izlemek, Atlantik okyanusunda deniz kaplumbağalarıyla beraber yüzmek ve bir çok balığı özellikleriyle öğrenmek, karayipler doğa ve el sanatını uzmanlarıyla beraber deneyimlemek, birbirinden ilginç ürünlere tanıklık edeceğiniz karayip pazarlarını gezmek ve bilmediğiniz dinler öğrenmek; yani kısacası dünyanın en ilginç ve uzak kültürünü bizlerle beraber öğrenmek ve keşfetmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Daha ne bekliyorsunuz. Do it!

Vize için yardım ediyor musunuz?

Evet. Vize ihtiyacı olan katılımcılarımız için; Hollanda Konsolosluğu’nda Hollanda Antilleri St. Maarten vizeleri almalarını sağlamak amaçlı resmi davet mektupları hazırlanması ve vize randevuları almaları konularında yardımcı oluyoruz.

Seyahat sigortası durumu nedir?

Vize alması gerekenlere zaten zorunlu olmakla beraber bütün katılımcılarımıza seyahat ve kaza sigortası yaptırmalarını zorunlu kılıyoruz.

“DoitCaribbean!” Programına dahil olmam için kaç yaşında olmam gerekir?

Programımıza katılım için yaş şartı koşulu yoktur. Her yaşta birey programımıza dahil olabilir.

Yanımda neler getirmeliyim?

Neyin getirileceğine ilişkin daha fazla bilgi, yalnızca onaylanmış katılımcılara verilecek olan bilgi paketine eklenecektir.

Ülkenizdeki bazı yiyecek ve içecekleri (kültürlerarası gecede diğer katılımcılar ile paylaşmak için), oyunlarda, müzik aletlerinde veya programın diğer katılımcılarıyla paylaşmak istediğiniz diğer şeyleri getirmenizi öneririz.

İngilizce konuşamıyorum, gene de katılabilir miyim?

Evet, İngilizce bilme şartı aranmamaktadır.

Programa grup olarak dahil olduğumuzda indirim var mıdır?

Evet, Kurumumuz olarak bu indirimi uyguluyoruz. Gruptaki kişi sayısı ve diğer detayları lütfen iletişim kişimizle görüşünüz.

“DoitCaribbean!” Programına dahil olmak için özel yeteneklere ihtiyacım var mı?

Elbette, yüzünüzde heyecan, motivasyon ve gülümseme ile gelmenizi istiyoruz: )

“DoitCaribbean!” Programı kimler tarafından organize edilmektedir?

Programımız; kurumumuzun; Karayiplerde, St. Maarten Caribbean Education and Culture Foundation (CECF) ve Avrupa Birliği Ülkeleri ile Türkiye’de temsilciğini üstlendiği Ege Ekoturizm Derneği adı altında organize ettiği bir programdır.

Nasıl Başvurabilirim ve Programın ücreti ne kadardır ?

“Başvur!” bölümünden başvurunuzu tamamlamanız dahilinde sizlerle 24 saat içinde telefon ve mail yoluyla iletişime geçeceğiz. Ve bu sayede; Programların ücretleri ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Not: LÜTFEN Başvur! bölümünün sonunda “Sizlerin Program hakkında soru ya da yorumları” kısmına da soru ya da yorumlarınızı yazmaktan çekinmeyiniz!

...
Loading