Kangroos Company / Dominik Cumhuriyeti

Do It Caribbean

Dominik Cumhuriyeti, Karayiplerdeki Hispanyola adasında yer alan bir ülkedir. Hispanyola, Porto Riko’nun batısında, Küba ve Jamaika’nın doğusunda yer alır. Venezuela ile deniz sınırı vardır. Adanın batı kısmında Haiti bulunur. Dominik Cumhuriyeti ile Dominika karıştırılmamalıdır.

Karayipler ’de bulunan turistik ve kültürel açıdan oldukça zengin ülkelerdendir. Christopher Columbus ilk defa 1492 yılında bu Yeni Kıtaya ayak basmıştır.

Dominik Cumhuriyeti, deniz kum güneş tatili bakımından zengin olduğu gibi kültürel bakımdan da oldukça zengin bir ülkedir. Tarihsel dokusu, müzeleri, arkeolojik alanlar adanın geçmişini gözler önüne seriyor.

Kültür, sanat ve sportif aktiviteler bakımından oldukça doyurucu olan Dominik, kumsalları ve plajları ile dünyanın son gözdelerindendir.

Dominik Cumhuriyeti farklı bir tatil, salsa, bachata ve cha chayı doya doya yaşamak, festival, eğlencenin tadına varabilmek için en ideal bölgelerdendir.

Dominik Cumhuriyeti Karayipler plaj yaşamını kültürel zenginlikleriyle birleştirir. Porselen beyazı kumları, pırıltılı denizleri ve ter temiz havası ile tamamen tropikal bir cennettir.Cennetten köşe sayılan Dominik Adaları dalış turları için de oldukça idealdir. Şnorkelli ve tüplü dalışlar, rüzgâr sörfü gibi su sporlarına meraklı olan amatör ve profesyonel sporcular tarafından da rağbet görmektedir.

Dominik’te nereye giderseniz gidin tatilinizin adanın tüm güzellikleri ile birlikte üzerinizde
kalıcı bir etki yaratacağına emin olabilirsiniz.

Adada herkesin yapabileceği su sporları aktiviteleri, gözlerinizi kamaştıracak denizaltı yaşamı ve heyecanlı mercan resifleri bulunmasının yanı sıra düzenlenen fantastik turlar ile de balinaları, eski kasabaları ve adacıkları da görme fırsatı bulabiliyorsunuz.

Dominik Cumhuriyeti resmi dili İspanyolca’dır.

Turistik bir bölge olmasından ve turizmin hızla gelişmesinden dolayı otellerde, restoran ve bu tür yerlerde İngilizce’de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Para birimi Dominik Pesosu (DOP) dur. Fakat turistik bölgelerde Amerikan Doları kullanılır.

Dominik Cumhuriyet’inde gerçekleşecek 9 günlük “DoitCaribbean! Tour!” Programımıza dahil olacak katılımcılarımız, Karayipler kültürü ve Dominik Cumhuriyeti tanımanın yanı sıra, ülkelerindeki kültürlerini programın diğer katılımcılarına da sunabilecek.

Karayiplerde Türk televizyon ekranlarındaki “Survivor” programından tanıdığımız cennet adası Dominik Cumhuriyet’inde organize edeceğimiz program olan “DoitCaribbean!” Türkiye’den dahil olacak gençlerin Karayipler kültürünü tanıma ve sosyal sorumluluk bilincini arttırmak amaçlı bir programıdır.

Programımıza dahil olacak katılımcılarımızda dil becerilerini geliştirmeyi, farklı kültürleri, yerel halkı ve kampüs yaşamını tanımalarını sağlamayı, dünyaca ünlü yerleri ziyaret etmeyi, yeni arkadaşlar kurmalarını, kültürlerarası anlayışı güçlendirmeyi ve teşvik etmeyi, toplulukla işbirliği yapmak ve sorumluluk değerlerini bütünleştirmeyi hedefliyoruz.

Programımıza dahil olan hizmetler

  • Dominik Cumhuriyet’ine seyahat ve program dahilindeki tüm seyahat masrafları
  • Konaklama ve Kahvaltı
  • CECF tarafından havaalanı servisi
  • CECF tarafından düzenlenen aktiviteler
  • CECF tarafından düzenlenen günü birlik geziler
  • Şehir Turları
  • Rehberlik Hizmeti

Programımıza dahil olmayan hizmetler

  • Vize
  • Seyahat Sigortası

Program ödeme koşulları / iade iptal ve Yöntemi nedir?

Programa dahil olan katılımcılarımıza, program ücretlerini peşin ödeyebilecekleri gibi bir de taksitle ödeme yapma fırsatı sunuyoruz. Kurumumuzun resmi banka hesabına yapılacak olan ödemelerde taksit yapılması istenirse:

Yüzde 40’ını peşinat olarak, yüzde 60’ını 3 ay taksit olmak üzere 4 farklı zamanda ödeme alıyoruz.

Konaklama ve yeme içme koşulları nelerdir?

Konaklama, Dominik Cumhuriyet’inin başkenti Santo Domingo’da olmakta ve Türkiye’deki otellerin seviyesine göre 2 yıldızlıdır.

Yemek ve konaklama Karayiplerde bulunan Caribbean Education and Culture Foundation (CECF) tarafından karşılanacak. Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve aperatiflerin tamamı program dahilinde olacak.

Konforlu bir konaklama için otelimizde çarşaf, battaniye ve yastık gibi temel ihtiyaçlara ulaşabileceksiniz. Bunun yanı sıra ihtiyaç dahilinde havlu kiralamanız da mümkün olacaktır. Yiyecek ile ilgili olarak; yemek hazırlamak için gerekli tüm malzemeler, mutfak eşyaları ve teçhizat Caribbean Education and Culture Foundation (CECF) tarafından karşılanacak.

Yiyecekler, yemek yapma ve hazırlama görevlerini karayipli aşçılarımız tarafından hazırlanacak. Yemek ile ilgili özel gereksinimleri olan katılımcılar olması halinde (vejeteryan, vegan, alerji yapan besinler v.b) lütfen Caribbean Education and Culture Foundation (CECF)’ye bildiriniz. Talebiniz dikkate alınacaktır.

Ulaşım nasıl sağlanacaktır?

Dominik Cumhuriyeti uçuşları aktarmalı olarak genel olarak Avrupa üzerinden yapılmaktadır. Farklı Avrupa başkentlerinden Dominik’e direk uçuşlar bulunmaktadır. Uçuşlar yaklaşık 16 saat sürmektedir. Santo Domingo Havalimanından ise; organizasyonumuz tarafından konaklama yerine ulaşım özel araçlarla sağlanacaktır. Ve, Program dahilindeki tüm ülke içi seyahatlarımız da gene kurumumuz tarafından otobüslerle sağlanacaktır.

Dominik Cumhuriyet’inde program dışında ekstra gün kalmak istesek nasıl yardımcı olursunuz?

Program dışında, program öncesi ya da sonrası ekstra gün kalmak isteyen katılımcılarımız için hem uygun fiyatlı konaklama taleplerinde yardımcı oluyoruz. Hem de organizasyonumuzdaki gönüllü arkadaşlardan ücretsiz şekilde rehberlik hizmeti almalarını sağlıyoruz.

DOMİNİK CUMHURİYETİ / DOITCARIBBEAN! – TOUR PROGRAMME

1.gün – İSTANBUL – DOMİNİK CUMHURİYETİ

Atatürk Havalimanı  / Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar Gidis Terminali Kangroos Company DoitCaribbean! rehberimiz ve yetkililerimiz ile buluşarak check in işlemlerini tamamlıyoruz ve Santo Domingo’ya hareket ediyoruz.

2.gün – SANTO DOMİNGO’YA HOŞGELDİNİZ

Santo Domingo’ya varışımızın ardından alanda bizi bekleyen servisimiz ile kalacağımız otelimize doğru hareket ediyoruz.

Dominik Cumhuriyeti’nin en önemli özelliği Kristoph Kolomb’un yeni dünyayı keşfi sırasında ilk ayak bastığı yer olmasıdır. Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti Santo Domingo’dur. Turumuza Santo Domingo’dan başlıyoruz. Santo Domingo’nun en tarihi ve turistik bölgesi olan Zona Colonial Bölgesinde yürüyüş turumuz başlayacaktır.

Zona Colonial: Santo Domingo’nun eski şehir bölgesi. Yeni Dünya’da bir çok ilk bu bölgede olmuş, o yüzden de bu bölge Unesco Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Yeni Dünya terimi özellikle Avrupalılar tarafından Avrasya ve Afrika dışında kalan ana karaları temsil etmek için kullanılıyor. Kolomb kardeşler yeni dünyayı bulmak için çıktıkları yolda Hispaniola adasını keşfediyorlar. 1496 yılında Kristof Kolomb’un kardeşi Bartolomeo tarafından yeni dünyadaki ilk ispanyol kolonisinin merkezi olarak kuruluyor. Böylece Santo Domingo, Avrupalılar’ın batı yarım kürede kurdukları en eski sürekli yerleşim yeri olarak tarihe adını yazdırıyor.

Santo Domingo Yeni Dünya’da bir çok ilkin olduğu bir bolgedir demiştik. Konaklamamızın bulunduğu bolge olan Zona Colonial’deki Amerika kıtasında halen ayakta olan en eski katedrali, Amerika kıtasındaki ilk taş döşenmiş sokağı, Yeni Dünya’daki en eski koloniyal askeri bina, Önceleri Kolomb’un oğlu ve karısının yaşadığı yer iken sonraki nesillerde restorasyon ile birlikte Kolomb’a ait eşyaların sergilendiği bir müzeyi, Yeni Dünya’daki ilk manastırı ve hastaneyi ziyaret edeceğiz.

Ardından Puro fabrikasını gezerek Dominik purolarının nasıl işlendiğini oğrenmiş olacağız.

Bugün Amerika’nın ilk katedrali Santa Marina La Menor, Christopher Colombus’un evi ve National Pantheon’u gezip, Dominik ve karayipler’in tarihi hakkında bilgi edineceğiz. Karayiplerin meşhur ve eski sokaklarını gezecek ve Dominik halkının günlük yaşamlarına tanıklık edeceksiniz.

Karayip müzikleri yapan bir restorantta Mojitolarımız ve yerel Dominikli müzisyenleri dinliyoruz. İlk akşamımızı dinlenerek geçiriyoruz.

3.gün – SURVIVOR’DAYIZ

Sabah erken saatlerde Programımızın son günü yeniden vakit geçireceğimiz Santo Domingo’ya kaldığımız yerden devam etmek üzere Survivor Adasına doğru yola çıkacağız. Bugünkü programımız oldukça yoğun. Türkiye’nin en gözde TV programı olan Survivor’ın çekildiği bölgeyi yakından görmeye gidiyoruz.

Yolcuğumuzun ilk adımı renkli mimarisi ve muazzam sokak kültürü ile Las Terrenas. Terrenas’ın ardından Dominik Cumhuriyet’inin sahip olduğu doğa harikalarından bir tanesi olan El Limon Şelalesi ile turumuz devam edecektir. El limon şelalesi, Samana bölgesindeki en turistik aktivitelerden birisi ve aynı zamanda survivor yarışmacılarının da ödül oyunu kazandıklarında piknik yapmaya gittiği yerdir.

El Limon şelalesine hiking ile ulaşacağız. Hiking yapacağımız yol üzerinde kakao bahceleri bulunmaktadır. Burada taze kakaoların tadına bakacağız. Kakaolardan nasıl doğal cikolata yapıldığını da ogrenmiş olacağız. Ayrıca yolda rehberimiz kakao, kahve, anason, nane, papaya, ananas, muz, ve hindistan cevizi ağaçlarını size tanıtıyor olacaktır. Şelalede biraz vakit geçirdikten sonra son durak olarak Dominik Cumhuriyet’inin en ünlü noktalarından bir tanesi ve Türkiye ile özleşen Survivor çekimlerinin yapıldığı yere gidiyoruz.

Survivor çekimlerinin gerçekleştiği bölgeyi yakından inceleyeceğiz. Survivor üst kadrosu ile muhabbet edeceğiz ve halkla Survivor üzerine sohbetlerimiz olacak.

Akşam yemeğinden sonra organize edeceğimiz Karaoke etkinliği ile devam edeceğiz.

4.gün – EKOTURİZM GÜNÜ

Güne erken Dominik kahvaltısı ile başlayıp ardından dünyaca ünlü Karayiplerin en büyük Ulusal parklarından bir tanesi olan Los Haitises Ulusal parkına ziyaretimiz başlayacak. Los Haities National Park’ı Dominik Cumhuriyeti’nin el değmemiş vahasına bir keşif yolculuğu olarak düşünebilirsiniz. Katamaran ile yaklaşık 30-40 dakika parka doğru keyifli ve hızlı bir yolculuk yapacağız. Samana merkezden hareket edeceğemiz turumuzda 230 kuş çeşidi ve 700’den fazla bitkiyi bünyesinde barındıran bin 600 kilometrekare genişliğindeki parkta sailing, hiking ve kuş gözlemciliği gibi sporları da yapma fırsatını bulacağız.

Bu bölge aynı zamanda taino yerlilerinin yani Dominik Cumhuriyeti’nde ilk yaşayan halka da ev sahipliği yapmış. Mangrove ormanlarının arasında süzülüp katamarandan inip adaların içerisinde yer alan farklı mağaralara ayak basacaksınız. Bu mağaralarda yer alan çizimler oluşumlar ile Taino yerlilerinin yaşam izlerine şahitlik edeceksiniz.

Ulusal park gezimiz ardından Samana merkeze geri doneceğiz. Dünya’nın en geniş palmiye çeşidi Samana bölgesinde bulunuyor. Mangrove Ormanları’ndan kakao ağaçlarına, kahveden hindistan cevizi ağaçlarına kadar tropikal iklimin tüm nimetlerini bir arada görebileceğiniz verimli topraklardasınız.

Tüm bu güzellikleri bir arada görebileceğiniz doğal parkları, şelaleleri, gölleri, mağaraları ve palmiye ağaçları ile kaplı plajları ile doğa aşığı insanlar için Samana Bölgesi enfes güzelliktedir. Günümüzün sonunda gün batımını Samana’dan diğer bir adaya bağlanan meşhur Puente De Cayo Samana koprusunde izleme fırsatı bulacağız.

Akşam yemeğinden sonra ise Karayiplerin en meşhur yemeklerini ve dans kültürünü öğreneceğiz. Hep beraber bir dans gecesi organize edeceğiz.

5.gün –  SAHİL VE BEYZBOL GÜNÜ

Turkuaz renkli kristal berraklığında suları, bembeyaz yumuşacık kumları ve kıyılarına inci gibi dizilmiş palmiye ağaçları ile beraber gün boyunca Las Terrenas’ın birbirinden gorkemli beyaz kum sahillerinde vakit gecireceğiz.

Sportif etkinlikler bakımından oldukça zengin bir ülke olan Dominik Cumhuriyeti’nde Beyzbol sporuyla tanışmaya ne dersiniz. Ada halkının neredeyse büyük bir kısmı beyzbol sahalarında kendini buluyor. Oldukça sert ve heyecanlı bir spor dalı olan Beyzbolu izlerken bazen gözlerinizi kırpacaksınız. Türkiye’de görmeye alışık olmadığımız bu spor dalı ilk etapta ürkütücü gelse de zaman içerisinde alışıyorsunuz. Las Terrenas’da beyzbolu da yakından tanımış ve oynama fırsatı bulacağız.

Akşam üzeri Punta Cana’ya doğru yola cıkacağız. Konaklamamız Punta Cana’da olacaktır.

6. GÜN – PUNTA CANA – TROPİKAL GÜN

Dominik Cumhuriyeti’nin en ünlü yerleşkelerinden bir tanesi olan Punta Cana şehir turumuz bugün başlayacaktır.

Dünyaca üne sahip olan Bavaro Beach’e gideceğiz ve sahilde vakit geçireceğiz.

Öğleden sonra ise Punta Cana’nın o eşsiz mimarisine yakından tanıklık edeceğiz. Ardından Dominik tropikal bahçelerinde vakit geçireceğimiz günümüzün ilk kısmında bahçede bulunan tüm tropikal meyveleri görüyoruz. Dominikliler tarafından meyveler hakkında bilgilendiriliyoruz ve tatlarına bakıyoruz. Daha sonra da Manati Park Bavaro’da bulunan bütün egzotik ve tropikal hayvanları daha yakından tanıma fırsatı bulmuş olacağız.

Parkta bulunan maymunlar, flamingolar, yılanlar, iguanalar, cesit cesit kuşların yanında karayiplerin ilk kabile yaşantısı hakkında da bilgi edinip fotoğraflar cekineceğiz. Bu sayede hep beraber hayvanları daha yakından tanıma, onlarla oynama ve onları besleme fırsatı bulacağız.

Akşam yemeğinde anlaşmalı olduğumuz, latin müziklerinin çaldığı, dansçıların danslarını ettiği güzel bir restaurantta olacağız ve burada geceyi sonlandıracağız.

7. GÜN – AKSİYON GÜNÜ

La Hacienda Park’ta vakit gecireceğimiz bu günümüzde parkımıza kahvaltıdan sonra servislerle ulaşıyoruz. Yolculuğumuz sırasında kakao, kahve ve şeker kamışı tarlaları ziyaret ederek, kendinizi yerel halkın yaşam tarzını görebileceğiniz ve yerel ürünlerini tadabileceğiniz Dominik köyünü ziyaret ediyoruz.

Tropikal ormanların icerisinde büyük bir arazide bulunan parkta Karayip bölgesindeki en uzun güzergahı – bir kilometreden fazla uzunluğa ve 200 metreden daha yüksek bir uçuş yüksekliğine – sahip olan Zip-lineler bulunmaktadır. 5 farklı Zip-line güzergahında deneyimlerimizden sonra Buggy arabaları ile yağmur ormanlarında sürüşümüze devam ediyoruz. Bu Buggy arabaları ile olan Safarimizda yolculuk sırasında, kendinizi tazeleyebileceğiniz bir nehirde yüzme molası veriyoruz. Bu vahşi doğada Amerikan ordusunun askeri kamyonlarıyla yaptığımız safari turumuzun ardından ogle yemeği molamız bulunmaktadır.

Ardından, ciftliğimizdeki ispanyol atları ile tropikal ormanları keşfe cıkıyoruz. 1 saatlik at turumuzun ardından turumuzu bitiriyoruz. Akşam yemeğinden sonra Santo Domingo’ya geri donuyoruz.

8. GÜN – SANTO DOMİNGO – SERBEST ZAMAN

Kahvaltımızın ardından dilediğiniz gibi serbest vakit geçirebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Otantik tablolar, takılar, el yapımı purolar, kakao ve Dominik Cumhuriyeti Turları sırasında en çok özel içecek Mamajuana alabileceğiniz en güzel hediyeliklerdir.

9. GÜN – AYRILIŞ

Sabah kahvaltı sonrasında özel aracımızla havalimanına transferimiz gerçekleşiyor ve İstanbul’a hareket ediyoruz. Geceyi uçakta geçirdikten sonra ertesi sabah İstanbul’a varıyoruz ve gezimiz sona eriyor.

Sıksık Sorulan Sorular

Ben neden “DoitCaribbean!” programına katılıyorum?

Programımız; Macera sevenler ve heyecan arayanlar başta olmak üzere kısa bir süreliğine olsa da farklılık arayan herkese hitap etmektedir. Katılacağınız programımız ile karayipleri keşfedecek ve hayatın tadını burada alacaksınız. Egzotik bir ortamda 11 gün boyunca yerel halk ile bulunarak karayip kültürünü en yakından tanıma fırsatını bu program ile elde edeceksiniz. Birçok farklı kültürü burada görebileceksiniz, O meşhur ‘’Rasta Man’’ leri, karayiplerle özleşmiş kapaklı çamaşır makinelerini, Amerikan tarzı okul otobüslerini ve nicelerini.. tabi ki de karayipler denilince akla yemekleri gelir ve ilginç yemek kültürü kendi mutfağında karayip aşçılarıyla beraber öğreneceksiniz. Karayiplerin kendilerine özgü eğlenceli dansları ve müzikleriyle yerinde buluşmak için Doitcaribbean! Diyoruz. Karnaval denilince akıllara hep Brezilya gelir fakat karayipler fikrinizi değiştirecektir. Egzotik ortamda cennetten bir parça diye adlandırdığımız karayiplerde hayatınızda tadını ve adını dahi bilmediğiniz mükemmel tropikal meyvelerini dalından koparmak ve botanik bahçelerinde birbirinden farklı tropikal bitkileri yerinde öğreneceğiz. Ülkemizde anca hayvanat bahçesinde görebileceğimiz tropikal hayvanları her an her yerde görmek, birbirinden farklı sokak sanatçılarına yerinde tanık olmak, farklı spor dalları öğrenmek, karayiplilerle yeni oyunlar keşfetmek, birbirinden güzel beyaz kum ve deniz kabuğu sahillerinde vakit geçirmek, yağmur ormanlarında yürüyüşler yapmak, doğayı tanımak, çıplak gözle bile görülen rengarenk balıkları turkuaz denizinde izlemek, Atlantik okyanusunda deniz kaplumbağalarıyla beraber yüzmek ve bir çok balığı özellikleriyle öğrenmek, karayipler doğa ve el sanatını uzmanlarıyla beraber deneyimlemek, birbirinden ilginç ürünlere tanıklık edeceğiniz karayip pazarlarını gezmek ve bilmediğiniz dinler öğrenmek; yani kısacası dünyanın en ilginç ve uzak kültürünü bizlerle beraber öğrenmek ve keşfetmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Daha ne bekliyorsunuz. Do it!

Vize için yardım ediyor musunuz?

Dominik Cumhuriyeti, Türk vatandaşlarından vize istememektedir. Türkiye’den yapılacak olan seyahatlarda herhangi bir transit vize ihtiyacı olan ülkeden vize alınması gerekiyorsa o ülkeden vizeleri almalarını sağlamak amaçlı resmi davet mektupları hazırlanması ve vize randevuları almaları konularında yardımcı oluyoruz.

Seyahat sigortası durumu nedir?

Vize alması gerekenlere zaten zorunlu olmakla beraber bütün katılımcılarımıza seyahat ve kaza sigortası yaptırmalarını zorunlu kılıyoruz.

“DoitCaribbean!” Programına dahil olmam için kaç yaşında olmam gerekir?

Programımıza katılım için yaş şartı koşulu yoktur. Her yaşta birey programımıza dahil olabilir.

Yanımda neler getirmeliyim?

Neyin getirileceğine ilişkin daha fazla bilgi, yalnızca onaylanmış katılımcılara verilecek olan bilgi paketine eklenecektir.

Ülkenizdeki bazı yiyecek ve içecekleri (kültürlerarası gecede diğer katılımcılar ile paylaşmak için), oyunlarda, müzik aletlerinde veya programın diğer katılımcılarıyla paylaşmak istediğiniz diğer şeyleri getirmenizi öneririz.

İngilizce konuşamıyorum, gene de katılabilir miyim?

Evet, İngilizce bilme şartı aranmamaktadır.

Programa grup olarak dahil olduğumuzda indirim var mıdır?

Evet, Kurumumuz olarak bu indirimi uyguluyoruz. Gruptaki kişi sayısı ve diğer detayları lütfen iletişim kişimizle görüşünüz.

“DoitCaribbean!” Programına dahil olmak için özel yeteneklere ihtiyacım var mı?

Elbette, yüzünüzde heyecan, motivasyon ve gülümseme ile gelmenizi istiyoruz: )

“DoitCaribbean!” Programı kimler tarafından organize edilmektedir?

Programımız; kurumumuzun; Karayiplerde, Caribbean Education and Culture Foundation (CECF), Autonomous University of Santo Domingo ve Avrupa Birliği Ülkeleri ile Türkiye’de temsilciğini üstlendiği Ege Ekoturizm Derneği adı altında organize ettiği bir programdır.

Nasıl Başvurabilirim ve Programın ücreti ne kadardır ?

“Başvur!” bölümünden başvurunuzu tamamlamanız dahilinde sizlerle 24 saat içinde telefon ve mail yoluyla iletişime geçeceğiz. Ve bu sayede; Programların ücretleri ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Not: LÜTFEN Başvur! bölümünün sonunda “Sizlerin Program hakkında soru ya da yorumları” kısmına da soru ya da yorumlarınızı yazmaktan çekinmeyiniz!

...
Loading