Do It Caribbean

Küba, resmî olarak Küba Cumhuriyeti, Karayiplerde bir ada ülkesi. Küba, Isla de la Juventud ve birçok takımadaların yanı sıra, başlıca Küba adasından oluşur. Havana, Küba’nın en büyük şehri ve ülkenin başkentidir. Santiago de Cuba ikinci en büyük şehirdir. Küba’nın kuzeyinde Birleşik Devletler (150 km uzaklıkta), batısında Meksika ve Bahamalar, güneyinde Cayman Adaları ve Jamaika ve güneydoğusundaki Haiti ve Dominik Cumhuriyetine kadar uzanır.

28 Ekim 1492’de, Kristof Kolomb karaya çıktı ve şu an Küba’ya ait olan adada İspanya Krallığı için hak iddia etti. Küba, 1898’de biten İspanya-Amerika Savaşına kadar İspanya’nın bir toprağı olarak kaldı, ve 1902’de Birleşik Devletler’den resmi bağımsızlık kazandı.

Küba 11 milyonu aşkın insanın yurdudur ve Karayipler’de en geniş yüzölçümüne sahip olmanın yanı sıra en kalabalık ada milletidir. Ada, etrafındaki sular tarafından ılıklaştırılmış bir tropikal iklime sahiptir. Aynı zamanda Karayip Denizi’nin sıcak suları ve adanın Meksika Körfezi’nin karşısında olması adayı kasırgalara açık hale getirmiştir. 1232.5 km uzunluğundaki Küba Adası yeryüzündeki en büyük 13. adadır.

1950’li yıllardan itibaren Batista yönetimine karşı çıkan Castro ve arkadaşlarının devrimi gerçekleştirdiği, tarih, kültür ve devrim ülkesidir Küba. Bu ülkenin her noktasını karış karış gezmek, iyiliksever Küba halkı ile iç içe olmak insana ayrı bir zevk verir.

Bir de anketlerde dünyanın en çok görülmek istenen ülkesi olan Küba’daki ilginç bilgilere bir göz atalım:

Küba deyince akla gelen ilk şeylerden biri de puro. ABD Başkanı John F. Kennedy, Küba’ya ambargo kararını imzalamadan hemen önce, zor zamanlar için 1200 Küba purosu satın aldı.

2008 yılına kadar Kübalıların cep telefonuna sahip olması yasaktı.

Dünyada Coca Cola satışının resmen yasak olduğu iki ülkeden biri Küba. Diğeri Kuzey Kore.

Küba dünyada okuma yazma oranı en yüksek birkaç ülkeden biri: Yüzde 99.8

Küba’da her türlü devlet aracı, el kaldıran her otostopçu için durarak onları almak zorunda.

Küba halkının yüzde 5’inin internete erişimi var.

Castro, Küba devriminden sonra ülkedeki tüm ‘monopol’ oyunlarının yakılması emri verdi.

Fidel’in tam adı Fidel Alejandro Castro Ruz.

Fidel Castro, traş olmayıp sakal uzatarak her yıl fazladan 10 gün kazandığını söylüyor.

1940 yılında, o günlerde 12 yaşında olan Fidel Castro adlı Kübalı çocuk, dönemin ABD Başkanı Frankline D. Roosevelt’e ‘my good friend Roosevelt’ diye başlayan bir mektup yazarak, hayatında hiç görmediği için bir tane ‘10 dolar’lık banknot istedi.

Küba’da gerçekleşecek 9 günlük “DoitCaribbean! Tour!” Programımıza dahil olacak katılımcılarımız, Karayipler kültürü ve Küba’yı tanımanın yanı sıra, ülkelerindeki kültürlerini programın diğer katılımcılarına da sunabilecek.

Karayiplerin yüz ölçümü bakımından en büyük ülkesi olan Küba aynı zamanda Unesco araştırmasına göre dünyada en çok görülmek istenen ülkedir. Günümüzdeki bütün güzel dansların bu ülkeden çıktığını biliyor muydunuz? 1870 yılında Rumba, 1900 yılında Bolero, 1953 yılında Cha Cha Cha, 1970 yılında Salsa bu ülkeden çıkmıştır. Bu entresan ülkede halkın cep telefonu kullanımına 2010 yılında izin verilmiştir. Fakat pahalı bir ihtiyaç olmasından ötürü çoğu kişide yoktur. Hayatınızda Facebook kullanmayan, hatta ve hatta varlığından bile haberi olmayan sizin yaşınızda birileri ile konuştunuz mu hiç? Küba’da esas olan halka ve devletçiliğe dayalı bir yönetim olduğundan herşey devlete aittir. Taksiler, lokantalar, kafeler, oteller herşey devlet nezdinde çalışıyor. Dünyanın en çok görülmek istenen ülkesinde organize edeceğimiz program olan “DoitCaribbean!”, Türkiye’den dahil olacak gençlerin Karayipler kültürünü tanıma ve aynı zamanda sosyal sorumluluk bilincini arttırmak amaçlı bir programıdır.

Programımıza dahil olacak katılımcılarımızda dil becerilerini geliştirmeyi, farklı kültürleri, yerel halkı ve kampüs yaşamını tanımalarını sağlamayı, dünyaca ünlü yerleri ziyaret etmeyi, yeni arkadaşlar kurmalarını, kültürlerarası anlayışı güçlendirmeyi ve teşvik etmeyi, toplulukla işbirliği yapmak ve sorumluluk değerlerini bütünleştirmeyi hedefliyoruz.

Programımıza dahil olan hizmetler

  • Küba’ya seyahat ve program dahilindeki tüm seyahat masrafları
  • Konaklama ve Kahvaltı
  • CECF tarafından havaalanı servisi
  • CECF tarafından düzenlenen aktiviteler
  • CECF tarafından düzenlenen günü birlik geziler
  • Şehir Turları
  • Rehberlik Hizmeti

Programımıza dahil olmayan hizmetler

  • Vize
  • Seyahat Sigortası

Program ödeme koşulları / iade iptal ve Yöntemi nedir?

Programa dahil olan katılımcılarımıza, program ücretlerini peşin ödeyebilecekleri gibi bir de taksitle ödeme yapma fırsatı sunuyoruz. Kurumumuzun resmi banka hesabına yapılacak olan ödemelerde taksit yapılması istenirse:

Yüzde 40’ını peşinat olarak, yüzde 60’ını 3 ay taksit olmak üzere 4 farklı zamanda ödeme alıyoruz.

Konaklama ve yeme içme koşulları nelerdir?

Konaklama, Küba’nın başkenti Havana’da olmakta ve Türkiye’deki otellerin seviyesine göre 2 yıldızlıdır.

Yemek ve konaklama Karayiplerde bulunan Caribbean Education and Culture Foundation (CECF) tarafından karşılanacak. Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve aperatiflerin tamamı program dahilinde olacak.

Konforlu bir konaklama için otelimizde çarşaf, battaniye ve yastık gibi temel ihtiyaçlara ulaşabileceksiniz. Bunun yanı sıra ihtiyaç dahilinde havlu kiralamanız da mümkün olacaktır. Yiyecek ile ilgili olarak; yemek hazırlamak için gerekli tüm malzemeler, mutfak eşyaları ve teçhizat Caribbean Education and Culture Foundation (CECF) tarafından karşılanacak.

Yiyecekler, yemek yapma ve hazırlama görevlerini karayipli aşçılarımız tarafından hazırlanacak. Yemek ile ilgili özel gereksinimleri olan katılımcılar olması halinde (vejeteryan, vegan, alerji yapan besinler v.b) lütfen Caribbean Education and Culture Foundation (CECF)’ye bildiriniz. Talebiniz dikkate alınacaktır.

Ulaşım nasıl sağlanacaktır?

Ulaşım İstanbul’dan Avrupa ülkeleri aktarmalı Havana Jose Marti Uluslararası Havaalanına olmak üzere 2 farklı uçakla sağlanacaktır. İstanbul’a geri dönüş için de gene aynı yol takip edilecektir. Havana’daki Havalimanından ise; organizasyonumuz tarafından konaklama yerine ulaşım özel araçlarla sağlanacaktır. Ve, Program dahilindeki tüm ülke içi seyahatlarımız da gene kurumumuz tarafından otobüslerle sağlanacaktır.

Küba’da program dışında ekstra gün kalmak istesek nasıl yardımcı olursunuz?

Program dışında, program öncesi ya da sonrası ekstra gün kalmak isteyen katılımcılarımız için hem uygun fiyatlı konaklama taleplerinde yardımcı oluyoruz. Hem de organizasyonumuzdaki gönüllü arkadaşlardan ücretsiz şekilde rehberlik hizmeti almalarını sağlıyoruz.

KÜBA / DOITCARIBBEAN! – TOUR PROGRAMME

1.gün – İSTANBUL – KÜBA

Atatürk Havalimanı  / Sabiha GökçenHavalimanı Dış Hatlar Gidis Terminali Kangroos Company DoitCaribbean! rehberimiz ve yetkililerimiz ile buluşarak check in işlemlerini tamamlıyoruz ve Havana’ya hareket ediyoruz.

2. gün – HAVANA’YA HOŞGELDİNİZ

Havana’ya varışımızın ardından alanda bizi bekleyen servisimiz ile kalacağımız Casa’ya doğru hareket ediyoruz. Küba’da ‘’Casa particular” yani pansiyon ev sistemi mevcuttur. Bizde Küba halkı ve Küba sistemini daha yakından tanımak için Casa’da kalacağız. Casamıza yerleşiyoruz ve ardından;
1982’den beri UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Habana Vieja(La Habana) sokaklarında, İspanyol mimarisine ve Kübalıların yaşamına daha yakından tanıklık etmek için yola çıkıyoruz.
Havana müzikleri yapan bir restorantta Mojitolarımız ve yerel Kübalı müzisyenleri dinliyoruz. İlk akşamımızı dinlenerek geçiriyoruz.

3.gün – KÜBA TARİH GÜNÜ

Güne her sabah olacağı gibi taze tropikal meyveler ve Küba mutfağı ile süslenmiş sabah kahvaltısı ile başlıyoruz.
Havana’yı keşfe ve tanımaya devam ediyoruz.
Küba’nın başkenti, 50li ve 60li yılların Amerikan arabalarına sıkça rastlayacağınız, İspanyol mimarisinin muazzam örneklerine sahip Havana turumuza başlıyoruz. Gezimiz esnasında, Malecon Bulvarı, Devrim Meydanı, Colomb Mezarlığı ve Öğle yemeğinden sonra Miramar ve kenti kuşbakışı olarak izleyebileceğiniz Morro Kalesi ve Atatürk büstüne gezimiz olacaktır.
Akşam Havana müzikleri eşliğinde Küba mutfağındaki lezzetleri tadacağız.
Yemekten sonra salsanın kalbi Küba’da Salsa ile tanışacağız.

4.gün – TRİNİDAD’A GİDİŞ

Havana-Santa Clara(Che Guevera Anıtı)-Trinidad
Arnavut kaldırımlı sokakları, 2 katlı ufak evleri, dantel örtülü koltukları ve film setini andıran o sokaklara doğru yola çıkıyoruz. Trinidad bizi bekliyor.
Trinidad’a doğru giderken tüm dünya devrimlerinin en romantik sembolü CHE GUEVERA’nın anıtını ve hüzünlü hikâyesini yaşamak için Santa Clara’ya uğruyoruz. Santa Clara’da ilk durağımız devrimin kaderini değiştiren vagonların bulunduğu yer. Çünkü Santa Clara’da yaşananların canlı tanıkları buradaki vagonlar. Devrim sırasında Batista’ya vurulan en büyük darbe Che Guevara’nın emrindeki askerlerin silah yüklü treni ele geçirmeleri ve kendilerinden sayıca fazla olan Batista askerlerini tutsak almalarıyla yaşanmıştır. Turumuz Che’nin anıtını ziyaretle devam ediyor İçinde Che Guevera ve 38 arkadaşının mezarları bulunan bu anıtı görmeden ve Che’ye selam vermeden Küba’yı gezdim demek olur mu? Mezar odasında Castro’nun 1997’de yaktığı ateş günümüzde hala yanmakta ve Che’nin özel eşyaları bulunmaktadır. Santa Clara turumuz Comite Provincial binasının önündeki muhteşem bir işçilikle yapılmış Che Guevara heykelinin önünde hikâyesini dinleyerek sonlandırıp Trinidad’a hareket ediyoruz.
1500’lerden kalan şehir Küba‘nın ve tüm Latin Amerika’nın en eski yerleşimlerinden Trinidad’a varıyoruz.
Casamıza yerleştikten sonra Trinidad’ta kültürel bir yürüyüş yapıyoruz.
Akşam yemeğimizi yedikten sonra El Rintintin Teras Bara gidiyoruz. Karayip denizine ve Trinidad’a karşı puro ve Trinidad’a özel kokteylimiz ‘’Canchanchara’’keyfi.

5.gün –  EKOTURİZM ve SAHİL GÜNÜ

Trinidad dağları ve zengin arazileriyle ekolojik yaşamın çok çeşitli olduğu bir bölgedir.
Milli Park Topes de Collantes
Tropikal ortamları daha yakından tanımaya ne dersiniz?
Profesyonel rehber eşliğinde Ekoturizm yürüyüşü ile farklı canlılar ile tanışacağız. Tropik ormanlarda yürüyeceğiz, bölgedeki kahve plantasyonları hakkında bilgiler elde edeceğiz ve ünlü Küba kahvelerinin yetişme ortamlarını göreceğiz ve Hanabanilla Nehri’nin kollarından gelen sudan oluşan şelale ve doğal havuz El Nicho’ya gidip yüzeceğiz.
Doğa yürüyüşümüzün ardından Ancon Plajında vakit geçiriyoruz.
Karayiplerin mükemmel plajlarına ev sahipliği yapan Küba’da Ancon Plajda Trinidad’ın yorgunluğunu atmaya hazır mısınız?
Dünyaca ünlü Ancon plaja giderken yolumuz üzerinde olan tropikal ormanlara uğrayacağız ve dalından mango toplayıp plajımızda Rom & Mango ile keyif yapacağız. Küba plajlarını ve doğasını daha yakından tanımaya devam edeceğiz.
Karayip denizi ve Küba plajı keyfinin ardından bugünde organize ettiğimiz 1 saatlik Latin dansları kursumuza devam ediyoruz.
-Akşam yemeği
1700’lerde Küba’da yaşayan zengin bir şeker patronu gibi yemek yemek ister misiniz? Tepeden tırnağa antika ile dekore edilmiş, garsonların kıyafetinden, şekerlikten tuzluğa kadar nostalji kokan bu müze restoranında akşam yemeği ile vakit geçiriyoruz.

6.gün – TRİNİDAD ŞEHİR TURU

Buharlı Trenle Iznaga Kulesi Şeker Kamışı Vadisi Turu” ile  Küba’nın bir zamanlar köle ticareti ve şeker plantasyonlarıyla zenginleşen coğrafyasını inceliyoruz. Tren, şeker fabrikası ve meşhur Iznaga Malikanesi olmak üzere 2 durakta duruyor ve yolculuk toplam 2,5 saat sürüyor.
UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Trinidadı daha yakından tanıyacağımız şehir turumuzu Profesyonel rehber eşliğinde gerçekleştiriyoruz. Mimarisi ve dekorasyonu ile ünlü eski Küba evleri, Cantero Sarayi Müzesi, Plaza Mayor, Santisima Katedrali, La Canchanchara Taberna duraklarımız arasında yer alacaklar.
Akşam serinliğinde yolumuz Vinales’e düşüyor.

7.gün –  VİNALES VE KÜBA PUROSU

Vinales’te At Turu!
Vinales, işte o dünyaca meşhur Küba purolarının geldiği yer.
Vinales Vadisi dünyanın en iyi purolarının tütünleri yetiştiren tarlalarla dolu. UNESCO korumasındaki vadide, at üzerinde gezerek, tarladaki minik ambarda sarılan, kimyasal işleme uğramamış puroyu çiftçisinin elinden deneyeceğiz.
At turumuzun sonunda Vinales Vadisinin tamamına hâkim bir manzaraya sahip tepede puro ve içeceklerimizi yudumladıktan sonra Havana’ya geri dönüyoruz.

Akşam program yapmak isteyen misafirlerimize Küba’nın ünlü Casa de la Musikarlarının en iyisi olan Miramar’ı deneyimlemenizi tavsiye ediyoruz.

8.gün – HAVANA

Kahvaltı sonrası devrimin en güzel izlerini taşıyan Havana’da dilediğiniz gibi serbest vakit geçirebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Bu akşam  Küba’ya muhteşem bir veda gecesi geçirebileceğiniz; rehberimizin organize edeceği meşhur “Tropicana Show”da yemek ve Showu izlemenizi tavsiye ediyoruz. Bu dünyaca meşhur Cabaret Show’u kalabalık bir dans ve müzik kadrosu ile bizlere unutulmaz bir gece yasatacak; Küba dansları ve müzikleri ile içimizi ısıtacak.

9.gün – AYRILIŞ

Sabah kahvaltı sonrasında özel aracımızla havalimanına transferimiz gerçekleşiyor ve İstanbul’a hareket ediyoruz. Geceyi uçakta geçirdikten sonra ertesi sabah İstanbul’a varıyoruz ve gezimiz sona eriyor.

Sıksık Sorulan Sorular

Ben neden “DoitCaribbean!” Programına katılıyorum?

Karayiplerin yüz ölçümü bakımından en büyük ülkesi olan Küba aynı zamanda Unesco araştırmasına göre dünyada en çok görülmek istenen ülkedir. Günümüzdeki bütün güzel dansların bu ülkeden çıktığını biliyor muydunuz? 1870 yılında Rumba, 1900 yılında Bolero, 1953 yılında Cha Cha Cha, 1970 yılında Salsa bu ülkeden çıkmıştır. Bu entresan ülkede halkın cep telefonu kullanımına 2010 yılında izin verilmiştir. Fakat pahalı bir ihtiyaç olmasından ötürü çoğu kişide yoktur. Hayatınızda Facebook kullanmayan, hatta ve hatta varlığından bile haberi olmayan sizin yaşınızda birileri ile konuştunuz mu hiç? Küba’da esas olan halka ve devletçiliğe dayalı bir yönetim olduğundan her şey devlete aittir. Taksiler, lokantalar, kafeler, oteller her şey devlet nezdinde çalışıyor. Bu ilginç ülkenin özellikleri bunlarla da bitmiyor. Dünyada Coca Cola satışının resmen yasak olduğu iki ülkeden biri Küba. Diğeri Kuzey Kore. Küba dünyada okuma yazma oranı en yüksek birkaç ülkeden biri: Yüzde 99.8. Küba’da her türlü devlet aracı, el kaldıran her otostopçu için durarak onları almak zorunda. Küba halkının sadece yüzde 5’inin internete erişimi var. Küba’da ortalama maaş, 2013 yılı itibarıyla 471 peso’ydu (sadece 20 Amerikan doları). Küba, dünyadaki en iyi sağlık sistemlerinden birine sahip. Ortalama yaşam süresi (76 yıl) ile dünyanın en uzun ömür ortalamalarından birine sahip. Ve, Dünyanın en çok görülmek istenen ülkesinde organize edeceğimiz program olan “DoitCaribbean!”'a dahil olmak; yani kısacası dünyanın en ilginç ve uzak kültürünü bizlerle beraber öğrenmek ve keşfetmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Vize için yardım ediyor musunuz?

Evet. Vize ihtiyacı olan katılımcılarımız için; Küba Konsolosluğu’ndan vizeleri almalarını sağlamak amaçlı resmi davet mektupları hazırlanması ve vize randevuları almaları konularında yardımcı oluyoruz.

Seyahat sigortası durumu nedir?

Vize alması gerekenlere zaten zorunlu olmakla beraber bütün katılımcılarımıza seyahat ve kaza sigortası yaptırmalarını zorunlu kılıyoruz.

“DoitCaribbean!” Programına dahil olmam için kaç yaşında olmam gerekir?

Programımıza katılım için yaş şartı koşulu yoktur. Her yaşta birey programımıza dahil olabilir.

Yanımda neler getirmeliyim?

Neyin getirileceğine ilişkin daha fazla bilgi, yalnızca onaylanmış katılımcılara verilecek olan bilgi paketine eklenecektir.

Ülkenizdeki bazı yiyecek ve içecekleri (kültürlerarası gecede diğer katılımcılar ile paylaşmak için), oyunlarda, müzik aletlerinde veya programın diğer katılımcılarıyla paylaşmak istediğiniz diğer şeyleri getirmenizi öneririz.

İngilizce konuşamıyorum, gene de katılabilir miyim?

Evet, İngilizce bilme şartı aranmamaktadır.

Programa grup olarak dahil olduğumuzda indirim var mıdır?

Evet, Kurumumuz olarak bu indirimi uyguluyoruz. Gruptaki kişi sayısı ve diğer detayları lütfen iletişim kişimizle görüşünüz.

“DoitCaribbean!” Programına dahil olmak için özel yeteneklere ihtiyacım var mı?

Elbette, yüzünüzde heyecan, motivasyon ve gülümseme ile gelmenizi istiyoruz: )

“DoitCaribbean!” Programı kimler tarafından organize edilmektedir?

Programımız; kurumumuzun; Karayiplerde, Caribbean Education and Culture Foundation (CECF) ve Avrupa Birliği Ülkeleri ile Türkiye’de temsilciğini üstlendiği Ege Ekoturizm Derneği adı altında organize ettiği bir programdır.

Nasıl Başvurabilirim ve Programın ücreti ne kadardır ?

“Başvur!” bölümünden başvurunuzu tamamlamanız dahilinde sizlerle 24 saat içinde telefon ve mail yoluyla iletişime geçeceğiz. Ve bu sayede; Programların ücretleri ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Not: LÜTFEN Başvur! bölümünün sonunda “Sizlerin Program hakkında soru ya da yorumları” kısmına da soru ya da yorumlarınızı yazmaktan çekinmeyiniz!

...
Loading